Kinderen anno 2025

Kinderen anno 2025

Productgroep BBMP 01 2025
4,95
Gratis voor abonnees.

Omschrijving

Wat heeft de huidige generatie kinderen nodig van de kinderopvang? Bij Kober is in 2022 een zorgteam opgericht, voor extra hulp en ondersteuning op de groepen. Het zorgteam kan echter het aantal aanvragen nauwelijks bijbenen. Zijn er werkelijk zoveel zorgkinderen? Of hebben kinderen in de huidige maatschappij andere behoeftes?

Alle Kober-groepen kunnen een vraag voor ondersteuning indienen bij het zorgteam van Kober. Intern begeleiders uit dit team helpen kinderen met een zorgvraag. Dit team bewijst elke dag zijn meerwaarde, voor zowel de ontwikkeling van het kind als het ontlasten van de pedagogisch professional op de groep.
Na een aantal observaties stellen de intern begeleiders, samen met pedagogisch professionals en ouders, een plan van aanpak op. Ze ondersteunen het kind zo veel mogelijk op de groep, twee keer per week zo’n 1,5 uur. Indien nodig betrekken ze externe zorginstanties.

Het gaat bijvoorbeeld om kinderen die druk gedrag laten zien, andere kinderen bijten, eetproblemen hebben, moeilijk zindelijk worden, niet makkelijk contact maken met andere kinderen en om kinderen met een taal- of ontwikkelingsachterstand. We zien ook zorgen die vaker voorkomen, bijvoorbeeld kinderen met een korte concentratieboog of taalen spraakproblemen. Het is overigens een landelijke trend dat we steeds meer zorgkinderen zien in de kinderopvang.

Andere behoeftes?
Ontrafelen we alle casussen van het zorgteam dan is het de vraag of al deze kinderen zorgkinderen zijn. Echter, de pedagogisch professionals ervaren het kind wel als zorg op de groepen. Het is moeilijk om naast een volle groep kwalitatieve begeleiding te bieden aan kinderen waar zorgen over zijn.
Ik ben ervan overtuigd dat iedereen in de kinderopvang werkt met passie en bevlogenheid voor de kinderen. Toch vraag ik me af of we ons op de groep voldoende kunnen aanpassen aan deze ‘zorgkinderen’. Of verwachten we dat ze meekomen in hoe we de groepen altijd al draaien? Wat als we de omgeving en omstandigheden rondom het kind anders inrichten, naar wat het kind werkelijk nodig heeft? De huidige generatie jonge kinderen heeft zeker andere behoeftes dan voorgaande generaties.